Ekonomi

Üreticilere küçükbaş hayvan hibesi

MERSİN (İGFA) – Üretime ve üreticiye verdiği desteklerle Türkiye’ye örnek olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, artan maliyetler nedeniyle üretemez hale gelen üreticiyi desteklemeye ve tarımın önünü açmaya devam ediyor. Mersin’de gelişme Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Mersin’in merkezden kırsala çeşitli bölgelerinde düzenlenen Tarım İşleri Dağıtım Töreni’nin yeni adresi Akdeniz ilçesi oldu. Başkan Seçer’in katılımıylaYakaköy Hayvancılık Ticaret Merkezinde “Köyümüze Sulama Boruları, Makina – Ekipman Projesi İle Destek Olalım Projesi Kapsamında Küçükbaş Hayvan ve Yem Dağıtım Töreni”organize.

Dağıtım Töreni kapsamında Tarım Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından 34 üreticiye 850 adet küçükbaş hayvan, 136 ton yem, sulama kooperatiflerine 13.638 metre çelik sulama borusu desteği, 1 adet Üzüm Sıkacağı ve 1 adet Üzüm Sıkacağı temin edildi. Ceviz Soyma Makinası teslim edilmiştir.

Önder Vahap Seçer’in yanı sıra, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekilleri Gülcan Kış, Talat Dinçer, Hasan Ufuk Çakır, Mezitli İlçe Başkanı Ahmet Serkan Tuncer, Akdeniz İlçe Başkanı Semih Palamut, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, kooperatif, birlik ve oda temsilcileri, muhtarlar ve yapımcılar katıldı.

“Barajlarda müthiş buharlaşma var”

Önder Seçer, sıcak havaların getirdiği su yüküne değinerek konuşmasına başladı, “Hava çok sıcak ve barajlarda müthiş buharlaşma var. Geçen kış çok kuraktı. Torosların tepelerine arzu ettiğimiz kar yağmadı. Torosların tepelerine kar yağmazsa yazın işimiz zor, onu da biliyorduk”söz konusu.

“Mersin’in yeni bir su kaynağına ihtiyacı var: Pamukluk Barajı”

Mersin’in su ihtiyacını karşılayabilecek bir baraj olduğunu hatırlatan Lider Seçer, Pamukluk Barajı’na yapılacak iletim sınırı ve arıtma tesisi ile birçok sorunun çözülebileceğinin altını çizdi, “Mersin’in yeni bir su kaynağına ihtiyacı var. Bu kaynak Pamukluk Barajı’dır. Şu anda barajda su var. Bir depo görevini emniyet valfimiz olarak görüyor. Berdan Barajı’ndan gelen suyu elektrik gücüyle pompalıyoruz. MESKİ’nin elektrik faturası yılda 1 milyar TL’nin üzerinde. Ancak Pamukluk Barajı’na isale hattı ve içme suyu arıtma tesisi yaptığımız noktada artık cazibe ile Mersin’e su ulaştırmış olacağız. Böylece elektriği israf etmeyeceğiz. Faturalarınız daha ucuz su maliyeti ile gelecek”terimleri kullandı.

“Çevre Bakanı finansman anlamında bize katkı sağlayacağını söyledi”

Önder Seçer, Pamukluk Barajı için Devlet Su İşleri (DSİ) ile önceki dönemlerde protokol yapıldığını ancak bugüne kadar DSİ tarafından rastgele bir çalışma yapılmadığını söyledi. “Bunu siyaset veya polemik konusu yapmayalım. DSİ hazırlık aşamasındadır. ‘Bırakalım o protokolü, isale hattını yapalım, arıtma tesisini MESKİ yapsın’ diyor. Şu anda herhangi bir finansman imkanımız olmamasına rağmen; Özellikle İller Bankası aracılığıyla Avrupa Birliği fonlarından ve diğer yabancı fonlardan faydalanmak ümidiyle bunu kabul ediyoruz ve şimdiden yapımı için proje çalışmalarımıza başladık.”söz konusu.

MESKİ’nin bu konuda çalışma başlattığını kaydeden Lider Seçer, ilgili bakanlıkla da görüştüğünü belirterek, şunları kaydetti: MESKİ, uluslararası kredi kuruluşlarıyla görüşerek kredi temin etme peşinde. Geçenlerde Çevre Bakanı’nı ziyaret ettim. Bildiğiniz gibi İller Bankası Çevre Bakanlığı’na bağlı. Az önce size anlattıklarımı Özhaseki Bey’e de söyledim. İşini bilen eski bir belediye başkanı olarak aynı dili konuştuğumuz için beni anladı ve Mersin’de Pamukluk Barajı’na arıtma tesisi yapmak için İller Bankası’nın finansman kaynaklarından yararlanmak için çalışacağını ve yapacağını söyledi. bize katkıda bulunun. İnşallah kısa bir süre sonra bu olur, finansmanı buluruz ve DSİ isale hattını, MESKİ içme suyu arıtma tesisini yapar. Muhtemelen önümüzdeki 100 yılın projesini Mersin’e taşıyacağız” dedi.konuştu

“Vatandaşlarımızın suyu israf etmemesini istiyoruz”

Başkan Seçer, suyun içme suyu kadar değerli olmasının yanı sıra tarımsal üretim ve hayvancılık için hayati öneme sahip olduğunu vurgulayarak, vatandaşları su kullanımı konusunda uyardı. seçer, “Bir damla su önemlidir. Vatandaşlarımın suyu israf etmemesini istiyorum. MESKİ’nin suyunu gereksiz yere bahçe sulamasında kullanmamalıdırlar. MESKİ’nin görevi öncelikle sulama suyu temini değil, köydeki vatandaşların temiz içme suyunu karşılamaktır.söz konusu.

“Dağıtımlarda adil olduğumuzdan eminim, endişem yok”

2023 yılında toplam 100 km sulama borusu takviyesi yapacaklarını söyleyen Lider Seçer, bunun bugüne kadar 52 km’sini üreticiye teslim ettiklerini söyledi. “Bu yıl birlikte 262 km’ye ulaşmış olacağız. Verimli, kaliteli, piyasa değeri yüksek işler yapabilmek için su çok değerlidir. Biz de üreticimize katkı sağlamak istiyoruz. Bunu da proje kapsamındaki kooperatifler yardımıyla yapıyoruz. Ben belediye başkanı olarak 4 yıllık görev süremde dağıttığımız hayvanlar, alet-ekipman, su boruları ile ilgili yetkili daire başkanına ‘Bu adama, bu birliğe şunu verin’ diye talimat verdim. Köyde, o vatandaş, 500 metre boru, 25′ hayvan veriyor. hiç olmadı Ama şunu da söyledim; “Eğer adaletten sapar ve bana bir söz getirirsen iki elim de yakandadır.” Bu dağıtımlarda adil olduğumuza eminim, endişem yok.”söz konusu.

“Tarımsal üretim Mersin’de barış demektir”

Önder Seçer, gıda ve tarımsal üretimin değerinin her geçen gün arttığını söyledi. “Yiyecek olmadan yaşayamayız. Türkiye’de toprakları verimli olduğu için, toplum tarım toplumu olduğu için, çiftçi toplumu olduğu için tarım her zaman önemli olmuştur. Mersin’de de öyle. Mersin deyince kıl keçisi, portakal, sera, sebze akla geliyor. Terazide ağır, maliyette hafif görünen bu üretim, Mersin’deki barışımız demektir” dedi.dedi.

“Tarım önceliğimiz”

Tarımın ekonomik getirisi kadar sosyal yönü de olduğuna dikkat çeken Lider Seçer, tarımın olmamasının işsiz sayısının artmasına neden olacağını söyledi. Tarımı ailesinden öğrendiğini söyleyen Seçer, şunları söyledi: “Ben bir tarım belediye başkanıyım. Sayın Vekilimin dediği gibi doğuştan çiftçiyim, sonradan akla gelen bir şey değil. Toprağı, yetiştiriciyi, su motorunu biliyoruz, üzümü, portakalı, keçiyi ve koyunu biliyoruz. Burada işler güzel. Çünkü dili doğrudan üretici ile konuşabiliyoruz. Üreticiyi anlayabiliyorum. Göreve geldiğimiz günden beri tarım bizim için bir öncelik olmuştur. Biz yönetim anlayışımıza göre sadece tarıma takviyeler veriyoruz. Ya da fidan-fidan, alet, ekipman, koyun-keçi ya da yem dağıtımı aklınıza ne geliyorsa yaptığımız her şey bir misyon değil, destek.” söz konusu.

“Ter döken bir aklım var, deyince akan sular duruyor”

Önder Seçer, imkanları ölçüsünde her yıl tarıma yeterli bütçe ayırmaya çalıştıklarını belirterek, “Bütçelerimizin tarıma daha fazla takviye ayırmaya uygun olmasını isterdik. Emin olun, birçok alanda cömertimdir. Muhtaca, çocuğa, kadına, öğrenciye, gence bakış açım farklı. Hayatımda ter döken bir aklım var ve çalışmak deyince akan sular duruyor. Emek karşılıksız kalmamalı. Çiftçinin emeğinin karşılığı alınmalı, çiftçi desteklenmeli ve üretilmelidir. Bölgenin ihtiyacı olan çeşitlere öncelik verilerek, daha yeni çeşitler; Avokado ve passiflora gibi tropik meyvelerin Anamur bölgesinde özellikle kıyı ilçelerimizde daha fazla üretilmesini sağlamaya çalışıyoruz” dedi.sözlerini verdi.

Fidan, fidan ve alet ekipman tabanlarının çiftçi için ne kadar değerli olduğunu bildiklerini sözlerine ekleyen Önder Seçer, göreve gelir gelmez sosyal projeleri ağırlıklandırarak çalışmalara başladıklarını söyledi. Önder Seçer, en değerli sosyal projelerinden biri olan Mahalle Mutfaklarında ihtiyaç sahibi vatandaşların 6 TL’ye yemek yiyebileceğini söyledi.

“Üreticinin derdini bilen bir başkanınız var”

Önder Seçer, Tarsus’tan Mersin merkeze, Anamur’dan Çamlıyayla’ya kadar yol çalışmalarının devam ettiğini söyledi. “Bir zaman gelecek Mersin’i şantiyeye çevireceğiz. Aradan 1-2 yıl geçti ve ilk iki yılımızdan sonra Mersin şantiye gibi. Büyükşehir Belediyesi’ne ait tüm yollarımız Mersinli hemşehrilerimizin hak ettiği şekilde yapılıyor. Köy yolları özellikle önemlidir. Üreticinin ürününü piyasaya çıkarabilmesi için iyi bir yola ihtiyaç vardır. Aksi takdirde ürettiği kiraz, domates piyasaya girene kadar komposto ve salça olur. Üzülmeyin, üreticinin derdini bilen bir başkanınız var” söz konusu. Seçer, Tarım Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın ata tohum destekleri, örtücülere verilen destekler, fidan-fidan destekleri, arıcılara ve diğer hayvancılıkla uğraşan üreticilere verdiği destekler başta olmak üzere değerli projelere imza attığını kaydetti.

“Türkiye’de örnek olabilecek bir proje”

Hayvan dağıtımının Türkiye’deki en pahalı projelerden biri olduğunu söyleyen Seçer, bu projeyi Veteriner Odası, İl Ziraat Müdürlüğü, Mersin Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği ile birlikte yürüttüklerini ifade etti. “Tabii bunun finansmanını Büyükşehir Belediyesi sağlıyor. Ama proje ortaklarımızla birlikte en iyisini yapmaya çalışıyoruz” söz konusu. Her yıl 60 aileye 1500 hayvan verdiklerini belirten Seçer, bunları bölgenin uygunluğuna göre dağıttıklarını söyledi.

Bugüne kadar 4 bin 500 hayvan dağıttıklarını belirten Seçer, şöyle konuştu: “Bu yıl 60 üreticiye bin 500 hayvan daha vereceğiz ve 6 bin hayvan dağıtmış olacağız. Hayvanlarımız da ürerler ve üredikçe bize iade edilirler. Onları üreticilerimize emanet ediyoruz. Onlar bize emanet edecek, biz de yeni üreticilere vereceğiz. Bu çark böyle dönecek. Beş yıl sonra artık hayvana para vermeyeceğiz. Bu yıl 1500 hayvandan 1200’ünü çiftliklerden aldık, sadece 300 hayvan bedelini ödeyerek. Yemek bizden, ilaç bizden, veteriner hizmetleri odamızdan. Birlik ayrıca hayvanların seçimine de katkıda bulunur. Bunları hep birlikte yapıyoruz. Türkiye’de örnek olabilecek bir proje olarak görüyorum”ifadeleri kullandı.

Seçer, projeden bugüne kadar 240 ailenin faydalandığını ve bunların 121’inin kadın olduğunu vurguladı. “Kadınlar her zaman sosyal olmalı, hakkını aramalı, üretimin içinde olmalı. çünkü çalışıyorlar dedi. Bu yıl toplamda bin ton civarında yem dağıtılacağına işaret eden Seçer, tören kapsamında 34 yetiştiriciye 850 küçükbaş ve 136 ton yem verdiklerini söyledi.

“Vahap Seçer 5 yılda yaptığı işten dolayı tereddüt etmeden mindere çıkıyor”

Seçer, CHP’li bir belediye başkanı olduğunun altını çizdi ancak hiçbir zaman parti ayrımı yapmadı. Bu ülkeye adaleti dağıtmak, adaletsizliği ve hukuksuzluğu ortadan kaldırmak için belediye başkanı oldum. Dört yıl oldu. Görevim sırasında gece beni uyutmayan ve beni ateşe sokan bir günahım olmadı. Allah çocuklarıma babalarının haram kuruşunu yedirmesin. Misyonumuzu yaptığımız koltuklar çok zor koltuklardır. Bu büyük bir sorumluluk. İlk 5 yılın bitmesinin ardından CHP’nin adayı Vahap Seçer, 5 yılda yaptığı çalışmalardan dolayı hiç çekinmeden mindere çıkıyor ve mindere çıkıyor. Çünkü tabii ki biliyoruz ki bu 5 yıllık süreçte işinizi hakkıyla yaparsanız halkın karşısına başınız dik çıkarsınız, kimseye boyun eğemezsiniz. Ama görevinizi iyi yapamıyorsanız halkın karşısına çıkmaktan, hatta aday olmaktan bile korkarsınız. Aday olsan da vatandaş senin hesabını sandıkta görecek, nasıl getirdiyse öyle götürecek.diyerek, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bundan sonraki süreçte CHP’li olarak kalacağını belirtti.

“Hayat pahalılığı o kadar yüksek ki, dar gelirlinin bununla baş etmesi mümkün değil”

Seçer konuşmasının sonunda ekonomik krizin vatandaşlara yansımasına ilişkin görüşlerini paylaştı. “Zaman, zor zaman” söz konusu. Belediye bünyesinde bu durumun geçerli olduğuna dikkati çeken Lider Seçer, şunları söyledi: “Vatandaşlarımız için de zor bir dönem. Üreticimiz için çok zor bir dönem. Uygulamaları görüyorum, zamları ve vergi yükünü eleştiriyorum. Çift araç vergisi MTV’si ödersiniz. KDV, ÖTV, her şey arttı. Bu da maliyetlere yansıdı. Bu da belediye için zulme neden oldu. 10 liraya aldığımız yol 12 liraya, 10 liraya aldığımız boru 13 liraya, 5 liraya aldığımız hayvan 6 liraya çıktı. Çalışanlarımızın maaşı konusunda bir şey söylemek istemiyorum. ‘Bize şu kadara mal oldu’ demek onlara yapılacak en büyük haksızlık ve günah olur. Dün işçinin yeni ücret rejimi ile ilgili bir toplantıda ‘Ne kadar verirsek verelim yine az’ dedim. Geçim maliyeti bu kadar yüksek olan dar gelirlilerin bu işle baş etmesi mümkün değil. Bu durumda ekonomi. Belediye Başkanınız olarak tarımdan, ihtiyaç sahibi insanımıza, tüm sosyal sınıflara kadar elimdeki kaynakları sonuna kadar kullanacağım. Görevim sırasında ‘Bu ekonomik krizde vatandaşlarıma nasıl yardımcı olabilirim, nasıl katkıda bulunabilirim?’ Bunun bilinciyle bu çalışma ile imkanlarımı sonuna kadar kullanacağım. Emin olun, her zaman olduğu gibi bundan sonra da yanınızda olacağım.”

Kış: “Çiftçilerimiz yeterli desteği alamadıkları için köylerini boşaltmak zorunda kalıyor”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçiye ve üreticiye verdiği katkılarla adından söz ettirdiğini belirten Mersin Milletvekili Gülcan Kış, “Genç, dinamik ve üretken insanlar köylerimizi terk etmek zorunda kalıyor. Dünyada tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi gerekiyor. Çiftçilerimiz yeterli desteği alamadıkları için köylerini boşaltmak zorunda kalıyor” dedi. Köylülerin üretime devam edebilmeleri için desteğe ihtiyaçları olduğunu anlatan Winter, “Çiftçilerimizin emeğinin karşılığını alması gerekiyor. Çiftçi, üretici ve köylü desteklenmelidir. Mersin Büyükşehir Belediyesi tam da bunu yapıyor. Çiftçilerimizin uygun koşullarda üretim yapabilmeleri ve ürettiklerini satabilmeleri için birçok proje yürütüyor ve çok önemli destekler sağlıyor” dedi. Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Gelelim Köyümüze Destek’ projesiyle gençlerin, kadınların ve üreticilerin umudu olduğunu söyleyen Kış, “Belediye Başkanımız 2024 yerel seçimlerinde tüm Mersin’in desteğini alacak ve nice imzalara imza atmaya devam edecek. daha önemli projeler.”söz konusu.

Dinçer: “Cumhurbaşkanımızın her yerde parmağı var”

Genel seçimlerde Mersin’de gezilecek yer bırakmadıklarını belirten CHP Mersin Milletvekili Talat Dinçer, zamlarla üreticilerin zor günler geçirdiğini kaydetti. Dinçer, “Üretim durursa her şey biter. Yaptığı çalışmalarla Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk kapsamı dışında da çok çalıştığını görebilirsiniz. Mersin sevdalısı olan Cumhurbaşkanımızın her yere bir dokunuşu var. Başkanımız üreticilerin durumunu anlıyor ve ekipman desteği sağlıyor. Mersin’in en ücra köşelerine kadar hizmetlerimizi ulaştırmaya devam edeceğiz.”dedi.

Çakır: “Vahap Seçer Başkanımıza tüm Mersin adına şükranlarımı sunuyorum”

CHP Mersin Milletvekili Hasan Ufuk Çakır, Ziraat Yüksek Mühendisi olması nedeniyle üreticiyi en iyi anlayacak isimlerden birinin Önder Vahap Seçer olduğunu belirtti. “Vahap Seçer Başkanımıza azimli ve azimli çalışmalarından dolayı tüm Mersin adına şükranlarımı sunuyorum. Bu hizmetlerin sürekli olması ve Mersin’i geliştirmesi, kriz anlarında ülkenin bizi anlaması, çiftçinin ve üreticinin yanında olması Büyükşehir Belediye Başkanımızın sayesindedir.”söz konusu.

Tarım yerine verdiği desteklerle Tarsus’ta üretimin devam ettiğini vurgulayan Tarsus Mahallesi Cinköy Mahalle Muhtarı İsmail Kıvrak, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımızın Tarsuslu olması ve Büyükşehir’de görev yapması bizleri gururlandırıyor. Köyümüze sulama boru desteği verildi. Tarım arazilerinde yollarımızın tamamı çamurluydu. Köyümüzdeki kadınlarımızın da üretim yapabilmesi için pekmez makinesi desteği sağladık. Bu destekler sayesinde üretmeye devam edeceğiz”söz konusu.

Üretim denilince ilk akla gelen eserlerden biri Vahap Seçer, ‘Gelin Köyümüze Sahip Çıkalım Projemiz’Kampanyadan Toroslar ilçesinde yaşayan üreticilerden Ali Varlıklı da yararlandı. “Biz insanlar üretimden vazgeçmemeliyiz. Çok çalışan ve sürekli üretmek isteyen üreticilerden ricam, ulaşamadıkları yerlerde Büyükşehir Belediyesi’nden destek almalarıdır. Büyükşehir Belediyesi’nin her konuda bize destek vermesi beni çok mutlu ediyor” dedi.dedi.

saraykent-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler